Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Magyarország enged az Európai Unióval szembeni vitájában – írta a Reuterstől átvett tudósításában a New York Times. A lap közölte Konrád György publicisztikáját, mely szerint a országban egy polgárháború dúl az áljobboldal és álbaloldal között.
Magyarország enged az Európai Unióval szembeni vitájában – írta a Reuterstől átvett tudósításban a New York Times. A Bizottság még a múlt héten jelezte Budapestnek, hogy a jegybanktörvény, a bírósági törvény és az adatvédelmi törvény EU-s jogba ütközik - emlékeztet az egyik legjelentősebb amerikai lap. Orbán most kijelentette, hogy a vitatott törvényekkel kapcsolatos problémákat könnyen meg lehet oldani: „A jegybank függetlenségével kapcsolatos észrevételeket el tudjuk fogadni. A Bizottság azt kéri, hogy a bank elnöke és a monetáris tanács tagjai ne a parlamentben és ne a magyar alkotmányra tegyenek esküt. Ezt a pontot leszámítva mindenben egyetértünk” – idézik Orbánt. Cséfalvay Zoltán államtitkár Bécsben kijelentette a hírügynökségnek, hogy mielőbb tisztázzák a jogi vitákat a Bizottsággal, és reméli, hogy az IMF-el és az EU-val még ebben negyedévben meg tudnak egyezni. Donald Tusk lengyel miniszterelnök a támogatásáról biztosította Orbánt: „Úgy döntöttünk, hogy – amennyiben Magyarország kéri – politikai támogatást nyújtunk a túlzó reakciókkal szemben.” A cikk emlékeztet, hogy az utóbbi hetekben a forintmélypontra zuhant és erősen megnőttek a magyar kötvények hozamai.
A New York Times közölte Konrád György publicisztikáját is, mely szerint a nemrég elfogadott alkotmány pontot tett a magyar demokráciára és bebetonozta a mostani kormányt. „A hazám a posztszovjet közép-ázsiai diktatúrákra kezd emlékeztetni. Egyesek Orbánisztánnak is nevezik” – írja Konrád, aki szerint sok tehetséges fiatal készül elhagyni az országot, akárcsak 1956 után. Az állam mindent kisajátított és ellenőrzése alá vont. A leminősítésekkel kapcsolatban Konrád így ír: „Bóvli ország, bóvli adminisztrációval és bóvli miniszterelnökkel.” Kifejti: a országban egy polgárháború dúl az áljobboldal és álbaloldal között, a jobboldal bázisa a vidék, ahol a baloldalhoz húzó városi értelmiség kritikáját nem értik.
Konrád szerint Orbán visszaélt a kétharmados hatalmával, és mindenhová a „nemzeti” jelzőt biggyesztette, az újpopulista, részben neofasiszta értelmiség pedig csügg a nemzetállami eszményen. „Orbán egyszer már elveszítette a hatalmat, és most eltökélt, hogy ez még egyszer nem fordul elő” – véli Konrád. Szerinte az alkotmány célja, hogy Orbán uralma legalább annyi ideig tartson, mint Horthy Miklós kvázifasiszta vagy Kádár János kommunista uralma. A jövő azonban nem teljesen sötét, hiszen a kommunizmus és a fasizmus rendszere is megbukott: „A harmadik rendszer bukása sincs már messze” – idézi Konrád György írását a Médianéző.
Konrád György hétfőn a FAZ-ban fejtette ki véleményét az Orbán-kormányról.